Bo koty są dobre na wszystko – Dzień Kota w Ciapkowie

 

Bo koty są dobre na wszystko. Na wszystko, co życie nam niesie.
Bo koty, to czułość i bliskość na wiosnę, na lato, na jesień.
A zimą – gdy dzień już zbyt krótki i chłodnym ogarnia nas cieniem,
to kot – Twój przyjaciel malutki otuli Cię ciepłym mruczeniem…

Nie sposób nie zgodzić się ze słowami Franciszka Klimka, słynnego poety: koty są dobre na wszystko. Koty uwielbiano już w starożytności. Były szanowane i obdarzane szczególnymi względami. Za skrzywdzenie kota karano nawet śmiercią. Swoje święta, przypadające tuż przed przesileniem wiosennym, miały w starożytnym Egipcie i Rzymie.

Kocich fanów nie brakuje i dziś. Pomysł uczczenia kotów specjalnym świętem pojawił się we Włoszech. W Polsce jego inicjatorem był felinolog Wojciech Albert Kurkowski. Dzień Kota ma przede wszystkim uwrażliwić ludzi na los bezdomnych zwierząt i skłonić do pomocy kotom wolno żyjącym. Pod opieką OTOZ Animals Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt  Ciapkowo jest obecnie około 150 kotów. Nawet jeśli jedne zwierzęta znajdują dom, niemal natychmiast do kociarni trafiają następne. Właśnie dzięki takim akcjom jak Dzień Otwarty miłośnicy zwierząt mogą odwiedzić schronisko i przebywające w nim kociaki. Być może ktoś wróci do domu z puchatym przyjacielem, aby móc się przekonać, jak wiele racji jest w słowach Franciszka Klimka:

Wiem niewiele, lecz powiem, co wiem,
choć nie będzie to pewnie myśl złota:
Najpiękniejszą muzyką przed snem,
jest mruczenie szczęśliwego kota.

Koty  wyjątkowo źle znoszą pobyt w schronisku, są o wiele bardziej delikatne niż psy.  Przebywające w schronisku kociaki mają bardzo dobrą opiekę weterynaryjną, jednak stres, jaki towarzyszy pobytowi w schronisku, osłabia ich odporność, a to nie pomaga w ich leczeniu. Dlatego bardzo zależy nam na adopcji naszych kociaków.W gdyńskim schronisku przebywa obecnie ok. 270 psów i 150 kotów. Ta liczba każdego dnia zmienia się – są adopcje, ale też do schroniska trafiają nowe, porzucone zwierzęta. Dzięki zorganizowanym akcjom, takim jak Koci Dzień Otwarty, w przeciągu ubiegłego roku udało nam się znaleźć dom dla 337 kotów. Tegoroczny Dzień Kota był szczęśliwy dla 7 naszych kociaków, które znalazły dom. Zapraszamy do naszego schroniska po przyjaciela na całe życie. Nasi podopieczni czekają na kochających opiekunów. Zapraszamy do obejrzenia relacji z Kociego Dnia Otwartego w Schronisku OTOZ Aniamls Ciapkowo w Gdyni w Panoramie TVP3  http://www.tvp.pl/gdansk/informacja/panorama/wideo/18022012/6561075(materiał w 14 min)