Dom tymczasowy, czyli rodzina zastępcza dla psiaka, kociaka

Pilnie poszukujemy osób, które są w stanie zapewnić naszym zwierzętom dom tymczasowy, a dzięki temu szansę na nowe, lepsze życie. W domu tymczasowym zwierzę przebywa tyle, ile czasu potrzeba na jego adopcję. Najczęściej trwa to około miesiąca (szczenięta, kocięta) lub kilka miesięcy (dorosłe zwierzęta).
Psy i koty w schronisku prawie nie mają kontaktu z człowiekiem. Dziczeją, zapominają, jak należy się zachowywać w domu. Niektóre nigdy tego domu nie miały. Takim psom i kotom trudno znaleźć nowego właściciela, bo nie wiadomo, jak będą się zachowywać poza schroniskiem. Dom tymczasowy to dla nich szansa na normalne życie!
Zwierzęta po wyjściu ze schroniska przechodzi często błyskawiczną metamorfozę, ze smutnego, zrezygnowanego, zabiedzonego zwierzaka – staje się pełnym energii i radości kompanem, o jakim marzy wielu ludzi. Aby dojść do siebie, potrzebuje właśnie domu tymczasowego! Opiekun psa lub kota w domu tymczasowym obserwuje jego charakter, umie powiedzieć, czy pies nadaje się do mieszkania w bloku czy do domu z ogrodem, czy może mieszkać z kotami i dziećmi…
 
Biorąc zwierzę ze schroniska do domu tymczasowego:
– dajesz mu szansę na szczęśliwą adopcję, której nie miałby w schronisku
– przyczyniasz się do spadku bezdomności psów w Polsce
– masz w domu sympatycznego towarzysza, nawet jeśli nie możesz mieć psa na stałe
– z naszej strony masz zagwarantowany stały kontakt z osobami czuwającymi nad psami i kotami ze schroniska, które chętnie pomogą  radą przy opiece. Masz również zapewnioną opiekę lekarza weterynarii i otrzymasz karmę dla niego.
Bycie domem tymczasowym to wielka pomoc, jednak ludzi, którzy decydują się na nią jest bardzo niewielu. Wiele osób wciąż nie rozumie idei domów tymczasowych, myśląc, że zwierzę nie zniesie rozłąki z tymczasowym opiekunem. Natomiast z naszych doświadczeń wynika, że o wiele bardziej całą sytuację przeżywa opiekun niż zwierzak. Zwierzę przyzwyczaja się do tymczasowego opiekuna, ale równie szybko przyzwyczai się do stałego Pana. Do Ciebie trafi kolejne nieszczęście, a kolejne rozłąki dadzą Ci siłę do dalszego pomagania.
Zwierzęta mają dużą łatwość w przystosowywaniu się do nowych warunków (jeśli nie są one gorsze niż poprzednie) i do nowych osób. Okres aklimatyzacji w nowym domu trwa zazwyczaj około kilku dni. Po znalezieniu nowego, stałego domu zwierzak dość szybko odnajduje radość życia. To zazwyczaj w opiekunie tymczasowym pozostaje nutka niepewności, czasem pustka, ale to wszystko mija i pojawia się satysfakcja, że zrobiliśmy coś bardzo dobrego… Ocaliliśmy życie.
Jeżeli jesteś w stanie zaoferować jednemu z naszych podopiecznych dom tymczasowy, prosimy o kontakt: Schronisko Ciapkowo tel. 58 622 25 52

 

15 comments for “Dom tymczasowy, czyli rodzina zastępcza dla psiaka, kociaka

 1. Arndt
  7 stycznia 2013 at 21:31

  Ciekawy pomysł! Czy podczas pobytu domu tymczasowem jest możliwe zabrać psa zagranice, na wakacjach?

  • Izabella
   9 stycznia 2013 at 14:07

   niestety nie

 2. Weronika
  15 października 2012 at 11:10

  Taka adopcja jest darmowa?

  • Izabella
   18 października 2012 at 18:21

   Tak. Więcej informacji w zakładce „Adopcja tymczasowa”

 3. Anoli
  29 września 2012 at 17:25

  Mam małe pytanko dotyczące domu tymczasowego,czy jeśli ktoś chce przyjąć zwierzaka do domu to są jakieś wymagania dotyczące domu?
  Czy tymczasowy opiekun takiego zwierzaka musi mieć zrobione jakieś badania?

  • Izabella
   2 października 2012 at 13:58

   Informacje na temat DT są zamieszczone na naszej stronie głównej w pasku Adopcja tymczasowa.

 4. ihi
  26 września 2012 at 00:31

  My chętnie weżmiemy do siebie psy i koty ale tylko od września do czerwca.
  Potem wszyscy wyjeżdzamy na 3 miesiące.
  Mamy 800m2 działkę i domek.

 5. 8 września 2012 at 19:52

  Biedne zwierzęta które idą do domu tymczasowego. Jak się czują po powrocie do schroniska? pewnie ciągle myślą że dawny pan po nie wróci ,a tak się wcale nie stanie…..

  • Izabella
   11 września 2012 at 21:50

   Haniu na naszej stronie jest dokładna informacja na czym polega dom tymczasowy. Proszę przeczytaj.

 6. 8 września 2012 at 19:47

  Przepraszam, nie chciałabym być niemiła ale jeśli piesek pokocha tymczasowego właściciela który go karmił czyścił i czuł to samo co on do niego ,a potem miałby wrócić do schroniska nie sądzę by był zadowolony. Czytałam pewną książkę o psie którego trzeba było oddać do schroniska. Nie mógł się przyzwyczaić do nowego pana. Co wtedy zrobić?, Piesek przecież nie wie co się dzieje i cierpi. Czy to nie okropne? A jak by się czuł pan tymczasowy? No jak?. czekam na odpowiedź

 7. Sylwia
  7 lipca 2012 at 16:18

  Czy schronisko zapewnia karmę przez cały pobyt zwierzaka w DT? Jeśli nie, to czy koszta karmy są zwracane?

  • Izabella
   9 lipca 2012 at 12:58

   Tak, schronisko zapewnia karmę przez cały czas pobytu zwierzaka w DT.

 8. agata
  18 kwietnia 2012 at 14:32

  a jakie osoby nadają się na tymczasowego opiekuna?

  jeżeli jest osoba samotna pracująca, to może być problem?

 9. monro
  17 marca 2012 at 21:36

  Zachęcam każdego, kto ma warunki i chęci do zapewnienia domu tymczasowego dla zwierzaków ze schroniska, aby się zdecydowali na taki dom. Mogę potwierdzić ( z autopsji ), że takie rozwiązanie sprzyja metamorfozie psów, zwiększa ich szanse na znalezienie swojego domu i uszczęśliwia je. Od kiedy pamiętam nasze psy były przygarnięte ze schronisk. Były różnej urody, miały różne charaktery, ale zawsze byli to przyjaciele rodziny, nasi stróże i towarzysze zabaw. Psiaki bardzo szybko się adoptowały do warunków domowych i zasad w nim panujących. Ostatnio przyjęłam do domu tymczasowego starszą suczkę, która przez 3 tygodnie wypiękniała, nabrała kondycji i podczas spacerów zachwyca przechodniów. W schronisku ( mimo fachowej i oddanej opieki ) nie miała szans zaprezentować się ze swojej najlepszej strony. Po zabraniu do domu okazało się, że potrafi „dogadać” się z innymi zwierzętami ( psem i kotem ), że jest wyśmienitym kompanem dla dzieci ( o co jej nie podejrzewałam ) i że sprawia nam wiele radości. Jeszcze raz zachęcam do podjęcia decyzji o stworzeniu domu tymczasowego dla zwierzaka z Ciapkowa. Wszystkim, którzy się zdecydują bardzo dziękuję.

  • Izabella
   18 marca 2012 at 21:19

   Bardzo dziękujemy.

Comments are closed.